dfc world

Omladinska razmena “Butterfly Effect: Snaga DFC metodologije”, Bukurešt, Rumunija

|

|

Omladinska razmena pod nazivom “Butterfly Effect” je održana u periodu od 6. do 14. avgusta 2024. godine, u organizaciji omladinskog udruženja Romanian Angel Appeal, u okviru programa Erasmus+, u omladinskom sportsko-rekreativnom centru u Bukureštu. U “Butterfly Effect” omladinskoj razmeni i obuci za Design for Change metodologiju učestvovali su mladi iz Rumunije, Irske, Turske, Grčke, Španije i Srbije.

U ovoj razmeni su učestvovale i dve nastavnice iz gimnazije “Stefan Nemanja” iz Beograda, profesorica srpskog jezika i književnosti Jelena Daskaloski Stanojević i pedagoškinja Slađana Perić, koje su sa nama podelile svoje iskustvo.

“Prva dva dana proveli smo upoznavajući se kroz razne igre i istražujući kompleks u kom smo boravili. Ubrzo smo se upoznali sa osnovama DFC metodologije, koju smo potom primenili kroz rad na projektima,” rekla je Jelena.

Projektni rad učenika

Prilikom primene metodologije u realizaciji projekata, mladi učesnici su bili raspoređeni u nekoliko grupa u kojima su radili zajedno sa mladima iz drugih zemalja, i stekli, sem novih znanja i veština, i nove prijatelje i unapredili svoje znanje stranih jezika.

Kako navodi Slađana, u okviru razmene, mladi su imali zadatak da identifikuju probleme u okviru kompleksa i timski rade na njihovom rešavanju. Podeljeni u timove, istraživali su prostor, beležili šta im se dopada, a šta ne, crtali mape i ocenjivali prioritete za promenu prema svom mišljenju. Jedan tim se fokusirao na bolji kvalitet mapiranosti i putokaza u samom kompleksu, drugi na nedostatak fontana ili česmi, treći na poboljšanje higijene i pomoć zaposlenima u uklanjanju smeća koje ostave neodgovorni posetioci nakon redovnog svakodnevnog čišćenja, dok je četvrti tim obradio problem prekomerne upotrebe plastike i prekomernih ostataka hrane.

DFC Metodologija u praksi

Prvi korak DFC metodologije, OSETI (Feel), stavlja akcenat na svesno i aktivno prisustvo učenika u njihovom okruženju. Njihova uloga je da opažaju i osećaju okolinu, kako bi osmislili projekte koji su održivi i donose pozitivne promene.

U drugom koraku, ZAMISLI (Imagine), mladi su uz pomoć Design Thinkinga od mnoštva ideja, vrlo odgovorno prema svima koje pogađa problem čijim su se rešavanjem bavili, i uz vrlo visoke etičke norme, odabrali rešenje koje je moguće zaista sprovesti za vrlo kratko vreme koje su imali na raspolaganju.

Tokom trećeg koraka, URADI (Do), mladi učesnici su svoja rešenja vrlo uspešno implementirali. Realizacija rešenja poput izgradnji mesta sa pijaćom vodom u samom kompleksu, česmi i višenamenskih fontana, je takođe uspešno pokrenuta nakon apela i dogovora sa rukovodiocima kompleksa. Tim koji se bavio rešavanjem problema dostupnosti vode za piće će nastaviti kontakte i saradnju sa sportskim centrom do kraja realizacije.

U poslednjem koraku, PODELI (Share), koji je bio izuzetno zabavan, mladi su sa oduševljenjem podelili svoja iskustva i rezultate, najpre sa svim učesnicima a nakon toga i sa širim auditorijumom na različite načine.

Ključna poruka DFC-a “Ja MOGU!” (I CAN!) veruje u sposobnosti dece, dok su odrasli tu da ih podrže i posmatraju, omogućavajući im autonomiju u procesu. Nastavnici ih usmeravaju i podržavaju, ali bez nametanja rešenja, kako ističe Slađana.

Pohvale timu

Velike pohvale idu nastavnicama iz gimnazije “Stefan Nemanja” koje su aktivno učestvovale u obuci za DFC metodologiju, kao i timu DFC Srbija i Vega Omladinskom Centru koji su omogućili učešće na ovoj međunarodnoj omladinskoj razmeni.

Posebno smo impresionirani radom devojaka, učesnica omladinske razmene “Butterfly Effect”, na pomenutim projektima: Elide Zrnić Akritidou, Margarite Zrnić Akritidou, Teodore Uzelac, Višnje Jokić, Une Avramović i Maše Branković, koje su svojim radom i posvećenošću doprinele uspehu projekta.

Rezime omladinske razmene “Butterfly Effect”

Omladinska razmena “Butterfly Effect” u Bukureštu ne samo da je bila prilika za sticanje novih znanja, već je pokazala snagu DFC metodologije (Design thinking) u osnaživanju mladih da prepoznaju i rešavaju probleme u svojoj zajednici. Nastavljamo da verujemo u moć mladih – jer oni zaista mogu sve!

Romanian Angel Appeal Logo
co-funded by the european union
«
»